Hakkımızda

 

1980'li yıllarda LİG Spor isim babası Metin Türel, Necmi Tanyolaç, İslam Çupi ve Tamer Güney tarafından eşofman ve forma üretmek üzere İ.M.Ç. 5. Blokta Erdoğan Şenay'ın maddi ve manevi desteği ile kurulduğu zaman ben de futbol ayakkabısı üretmeye çalışıyordum. Futbol ayakkabısnın duayeni Dinyakozun Karagümrük'lü ustası Turhan  ile beraber sürdürdüğümüz bu çaba tamamen araştırma boyutlu idi. Çünkü o sıralarda Türkiye'de hiçbir yabancı marka yoktu. Kösele tabanlı çivi ile tutturulmuş krampon devri bitmiş, plastik tabanlı ve taklit markalı futbol ayakkabıları çıkmıştı. Ancak bunlarında tabanları bir maçta ya ortasından kırılıyor ya da hemen aşınıyordu.

 

Benim bu çabalarımdan haberdar olan Erdoğan ağabeyim Lig Spor'a futbol ayakkabısı imalatını da teklif etmiş ve kabulü ile de Lig Futbol ayakkabıları hayata geçmiş oldu.

 

Eş zamanlı olarak Sahir Gürkan başkanlığındaki Futbol Federasyonu kurulmuş, Milli Takımlar menejerliğine de Erdoğan Şenay getirilmişti.Derwall'in milli takım başına getirildiği yıllar. Kurucularının futbolun ileri gelenlerinden olması, Erdoğan Şenay'ın bürolarının da İ.M.Ç.'de bulunması dolayısıyla bir anda LİG SPOR tüm futbol adamlarının uğrak mekanı haline geldi ve basında Unkapanı Federasyonu olarak anılmaya başladı. 

 

Bütün bu çalışmalardan haberdar olan dönemin Futbol Fererasyonu Almanya Temsilcisi ve Antrenörler Derneği Başkanı Fevzi Aydın'da Almanya'daki futbol ayakkabılarının taban malzemesini araştırmış ve bulduğu numune malzemeyi yanında getirerek bize kırılmayan ve aşınmayan tabanları yapabilmemize yardımcı olmuştur. Böylece imalatına başladığımız Lig Futbol Ayakkabıları piyasada hemen farkedilmiş ve kabul görmüştü. Bazı 1.Lig kulüpleri ile 2.ve 3. Lig Kulüpleri de ayakkabılarımızı kullanmaya başladılar. Gazetelerin spor sayfalarındaki resimlerde bizim ayakkabılarımız ile görüntülenen futbolcular çoğunlukta idi.

 

1982 yılına gelindiğinde ayakkabı işini de finanse eden Lig Spor ortakları bu işten vazgeçtiler ve ayrıldılar. Ortaya çıkan yeni durumda ben ve ayakkabılar başbaşa kaldık. Olaya devam kararı aldım. İşin başında Erdoğan Şenay'ın da büyük maddi desteğini alarak epey geliştik. Bugün bilgisayarlı dikiş makinaları ile otomatik olarak sayasını dikebilen, CNC tezgahları ile taban kalıplarını kendisi yapan ve TPU tabanlarını kendisi basabilen sistemi ile dünyanın en ileri teknolojisini kullanan Türkiye'deki tek fabrikayız. Her yıl ayakkabıcılık meslek lisesi öğrencilerinin fabrikamıza teknolojik gezi düzenlemesi ve fabrikamızı örnek göstermeleri en büyük kıvancımızdır. 

 

Satışımız kendi pazarlama teşkilatımız ile ülkenin her bölgesinde 1426 mağaza da sürmektedir. Ayrıca Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, İtalya, Hollanda, Litvanya ve Finlandiya'ya kendi markalarımızla ve istenilen markalarla ihracat yapılmaktadır. Ayakkabı sekteründeki İthalat-İhracat trafiğini tersine çevirebildiğimiz içinde ayrıca çok mutluyuz. 25. yılımızı kutlarken geçmişimizi sizlere özetledim. LİG Spor Unkapanı Federasyonu ve o dönem Milli Takımı düşündüğüm zaman ne çok anılarımızın olduğunu hatırladım ve zaman içerisinde onları sizlerle paylaşabilmek, eğrisi doğrusu, tecrübesi ve en önemlisi de sporun ve futbolun isimsiz kahramanlarının günümüz sporcularına ve gençlerine anlatılmasını hedeflediğimiz Lig Sport mecmuasını sizlere hediye etmeyi kendime görev bildim.

 

Saygılarımla.

 

Aydın İÇTEN

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR